Liput Bar Tuuban keikoille löydät lippukaupastamme täältä

Petra Gargano 10.7.
Rohkeaa ja raikasta uutta musiikkia julkaiseva Petra Gargano on palannut julkaisukantaan rytinällä. Tuoreen Vahvana -singlen julkaisseesta artistista on kuoriutunut todellinen boss lady, joka vastaa itse omista asioistaan ja on valmiina kertomaan musiikkinsa sanoman koko kansalle.
Musiikkityylin teroitus on tehnyt tehtävänsä ja artisti on luonut selkeästi tunnistettavan Petra-soundin.
– Musiikillisesti tuntuu, että olen kotona. Tämä on uusi alku. Petra Garganon comeback. Musa on rock uudella tavalla. Se on häpeilemätöntä, suoraa ja koskettavaakin. Kaikki palaset osuvat kohdalleen, kun musiikissa kuuluu sähkökitarat ja jalan alle tanssimaan kutsuva biitti, artisti vakuuttaa.
Maaliskuun 11. päivä julkaistaan artistin elämänkertakirja Comeback (Tammi 2026), jossa artisti avaa elämänsä käännekohtia aina Tiktak-ajoista soolouralle. Samassa kuussa MTV3-kanavalla alkaa Petolliset-sarja, jossa Petra nähdään uuden kauden yhtenä kilpailijoista.
Energinen, positiivinen ja varma artisti on back!
Liput 13,50€

SAMUELL 11.7.
Humoristisista lyriikoistaan tunnettu uuden sukupolven artisti Samuell nousi räjähdysmäisesti ihmisten tietoisuuteen tuoreen kappaleensa myötä. Indienä ilman levy-yhtiön tukea työskentelevän Samuellin musiikissa yhdistellään hänen omien sanojensa mukaan 80-luvun ja nykypäivän musiikillisia elementtejä keskenään. Musiikissa nousee erityisesti harmoniat, suorasukaiset lyriikat ja estoton asenne.
Maaliskuun lopulla julkaistu Hei Supermario -kappale nosti artistin ihmisten tietoisuuteen. Orgaanisesti Tiktokissa trendaavan kappaleen nousu Suomen Spotifyn virallisella listalla on ollut poikkeuksellisen vaikuttava. Biisi nousi heti julkaisun jälkeen sijalle 42. ja alkoi tasaisesti kiivetä ylöspäin päivä päivältä. Lopulta pari viikkoa julkaisun jälkeen Hei Supermario nousi Suomen kuunnelluimmaksi kappaleeksi.
Artisti on julkaissut musiikkia Spotifyhin aktiivisesti viimeisen vuoden aikana, muun muassa viime lokakuussa julkaistu Haluatko mut? lähestyy puolta miljoonaa kuuntelukertaa. Samuell edustaa uutta sukupolvea, jossa musiikki leviää nopeasti ja suoraan yleisölle. Hänen tyyli on pelkistetty mutta tarttuva – biiseissä korostuvat rentous, hauskat aiheet ja helposti mieleen jäävät melodiat.
Liput 13,50€

Folkkarit & Antti Paalanen Ke 15.7.
Bar Tuubaan ”ihan vaan käymään”…

Cash Only & Special guest(s) To 16.7.
Cash only! , johon kuuluu Lauri Kotamäki ja Jussi Lampi. Miehet aikoinaan tutustuivat työn kautta. Molemmat ovat suuria Johnny Cash -faneja, ja tuumivat että jos Cash olisi syntynyt Suomessa, hän olisi syntynyt Etelä-Pohjanmaalla. Niinpä missioksi muodostui sijoittaa Cashin laulut Suomeen ja nimenomaan Pohjanmaalle. Herrojen arviot toisistaan: Jussi Laurista:”Ensimmäinen tapaamani täysipäinen lapualainen!” Lauri Jussista:” Yllättävän suoraselkäinen ollakseen kotoisin Lappajärveltä,Pohjanmaan savolaiskiilasta!”

Anssi Känsälä Duo Pe 17.7.
Anssi Perinteikkäällä terassikeikallaan!

Janne Hurme La 18.7.
Alaterassilla koko kansan hittinikkari

